A Magyar Nyelv Múzeuma Magyarország egyetlen anyanyelvi múzeuma, 2008. április 23-án nyílt meg Széphalmon. A múzeum Kazinczy Ferenc mauzóleuma mellett, a nyelvújító gyümölcsösének helyén áll. Épületét Radványi György Ybl-díjas sátoraljaújhelyi születésű építész, a Budapesti Műszaki Egyetem docense tervezte.
Az intézmény ötletét Pásztor Emil, az Egri Tanárképző Főiskola tudós nyelvésze vetette fel 1994-ben a Kazinczy Ferenc Társaság közgyűlésén.
A múzeum az anyanyelvi kultúrát hivatott közvetíteni, bemutatva a magyar nyelv történeti útját, a nyelvtudomány eredményeit, a nyelvek és nyelvváltozatok egymásra hatását.
Az épületben három kiállítótér, könyvesház, szemináriumi terem kapott helyet, valamint egy előadóterem száz kényelmes ülőhellyel, korszerű hang- és fénytechnikával, amely alkalmassá teszi hangversenyek, kulturális találkozók, irodalmi estek megrendezésére is.
Az intézmény három nagyobb egységből áll:
Az első egység a nyelvművelés-történeti kiállítás magját képező, de nagyobb konferenciák és például a szépkiejtési versenyek megrendezésére is alkalmas fórum. Egy tető alatt különálló egységekként áll a fórum és a kisebb termek. Az intézményben kávézó is üzemel, és kiadványok, könyvek is vásárolhatók.
A második egység a kutatóközpont, ahol a nyelvészek nyugodt körülmények között dolgozhatnak.
A harmadik egység a park, ahol a nyelvcsaládok fái között a magyar nyelvművelés legnagyobb alakjairól készült, lehetőleg életnagyságú szobrok felállítását is tervezik.
A múzeum állandó kiállításai: a Nyelvlesen – Kalandozások a nyelv körül, az Íráspont, valamint a „Szokott ösvényen szokatlanul” című Kazinczy Ferenc életét és munkásságát bemutató installáció.