Hollókői Postamúzeum

Hollókő Ófalujában nyílt meg 1990-ben egy műemlék népi lakóházban a Postamúzeum, a mellette álló épület ma is működő postahivatal. A Világörökség részét képező Nógrád megyei palóc falu mind ismertebbé és látogatottabbá válik a külföldi kirándulók körében is. Az érdeklődőket változatos kulturális és művészeti programok várják.
A faluban található palóc parasztházak az 1909-es tűzvész után kapták ma is látható formájukat. A tűzvész előtti füstlyukas, zsúpfedésű lakóházakat, terméskő alapozású, vályogból készült épületek váltották fel. Az új típusú lakóházakra a deszkamennyezetes kiképzés és a faoszlopos tornác volt jellemző. Érdekesség, hogy az udvarról nyílt a konyha, a kamra és az istálló bejárata is. A pince az utcai homlokzatról nyílt, ezt a terep lejtése is indokolta.
Az UNESCO 1987-ben – a világ első falujaként – a világörökség részévé nyilvánította Hollókőt, így felkerült hazánk fontos turisztikai desztinációi közé.
A falunak kedves színfoltja az 1990-ben megnyílt Postamúzeum, melynek célja a Magyar Posta évszázadainak bemutatása, különös tekintettel a Nógrád vidéki, és falusi posta tevékenységére. A ház két kis kiállítótermében a Palócföld postája című kiállítás tárgyai, tablói és dokumentumai jól kiegészítik a falu és környékének históriájáról szerzett ismereteinket. A település műemlék épületeiben más gyűjteménnyel is megismerhetnek az idelátogatók, hiszen egy Palóc Babamúzeum és egy Falumúzeum is működik Hollókőn.

Forrás: https://csodalatosmagyarorszag.hu/latnivalok/muzeumok/postamuzem-holloko/
https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/SzazMagyarFalu-szaz-magyar-falu-1/holloko-5E36/epitett-oroksegunk-5FD4/

 

 

 

ADATOK

  • ÉPÍTÉS IDEJE: 1909 után
  • CÍM: 3176 Hollókő, Kossuth utca 80.
  • TERVEZŐ:
  • STÍLUS: palóc háztípus