A Szántódpusztai Majorság Magyarország egyik kiemelkedő történelmi műemléke, amely a Balaton déli partján, Szántód közelében található. Az 1700-as évek közepén alakult ki, és az egyik legjobban fennmaradt majorság Magyarországon. Jelenleg turisztikai látványosságként is funkcionál, műemlékvédelem alatt áll.
Az épületegyüttes több mint harminc különböző rendeltetésű épületből áll, mindegyik saját funkcióval rendelkezik, ezek az épületek átfogó képet adnak a korabeli birtok életéről, mezőgazdasági mindennapjairól valamint a birtokos és a munkások életkörülményeiről. A majorság területén álló építmények közül tizenhárom újult meg 2023-ban.
Az épületeken a barokk és klasszicista stílusjegyek nyomait viselik, alapvetően egyszerű formával és szerény díszítéssel. A legtöbb épület vakolt falú, téglából készült, korábban meszeltek, így védve a falakat az időjárás viszontagságaitól.
Kiskastély:
Az épület a majorság központi része, téglalap alaprajzú, masszív, egyszerű, barokk stílusban készült. Magas, oromzatos tetőszerkezete a praktikus tárolási funkciót erősíti, mivel tágas padlástér áll rendelkezésre, ahol gabonát tároltak. A belső elosztás egyszerű, nagyobb raktárterekből áll. Az épületben megtalálható kiállítás tematikája sem véletlen, hiszen az itt élő cselédség hívta „kiskastélynak”. Jelenlegi kiállítását tekintve a cselédség bemutatásával foglalkozik. A magyar mezőgazdasági birtokok életét és a társadalmi rétegek közötti különbségeket bemutatva.
Magtár:
Nagy téglalap alapterületű hosszú épület. A földszinten jól kivehető a régi funkciója az épületnek. A magtár jelenleg a mindennapi kenyerünk kiállítást tartalmazza, mely a búza útját mutatja be, a gabona aratásától kezdve a kenyér elkészítéséig.
Forrás: https://www.szantodpuszta.hu/