Szegedi Új Zsinagóga

A szegedi Új Zsinagóga 1900 és 1902 között épült, hazánk legjelentősebb zsinagóga építészének, Baumhorn Lipótnak a tervei alapján. A szegedi Magyarország második, Európa negyedik legnagyobb zsinagógája. Stílusát tekintve eklektikus, szecessziós, mór-arab-mediterrán, barokk, gótikus, román stíluselemekkel. Nem mellesleg az első vasszerkezetes zsinagóga volt a világon. A zsinagógában 1340 ülőhely van, 740 férfiaknak a földszinten, 600 ülőhely szolgál a karzat padjaiban a nők számára.

A zsinagóga messziről templomszerű, de valójában majdnem teljesen felekezet-semleges. A „Szeresd felebarátodat…” bibliai parancs héberül és magyarul olvasható a szegedi Új Zsinagóga diadalívén. Ami a zsinagóga enteriőrjét illeti, díszes üvegablakait Róth Manó, Róth Miksa testvére tervezte. A belső teret az elefántcsontszín, az arany és a kék díszítések szemet gyönyörködtető összhangja uralja. Az oltár jeruzsálemi márványból készült zárköve, a frigyszekrény nílusi akácfából faragott ajtaja, a féldrágakövekkel díszített menórák és a Biblia növényeit megjelenítő falfestmények egyaránt figyelemre méltóak.

A zsinagóga nyugati, bejárati homlokzatán, azaz az előcsarnokban találjuk azt a festett üvegablakot, amelyen egymás mellett látható a régi, klasszicista szegedi zsinagóga és az új. A XIX. század eleji klasszicista szegedi zsinagóga is már impozáns, de az még messze nem városképalkotó elem. Ezzel szemben Baumhorn zsinagógájának kupolája részt vesz a városkép kialakításában, kupolája és tornyocskái is messzebbről láthatóak.

A templomnak nagy méretű előcsarnoka van, korábban itt gyűlt össze a násznép, itt történt az esketést megelőző lefátyolozás. Ma Holokauszt-emlékcsarnok, a második világháború alatt haláltáborokban vagy munkaszolgálatban meghalt zsidókra emlékeztet. 1944-ben mintegy 6600 izraelita vallású magyar állampolgárt hurcoltak el Szegedről, közülük alig 1500 tért vissza. A márványtáblákon 1900 név olvasható. Egy másik tábla 3000 délvidéki mártírnak állít emléket, egy következő tábla a Kistelekről elhurcoltak neveit tartalmazza. Két fekete kőkoporsó a védtelen áldozatokra emlékeztet, a gyermekekre és az öregekre. Napjainkban a kiváló akusztikájú zsinagóga orgona– és könnyűzenei koncertek különleges helyszíne.

 

ADATOK

  • ÉPÍTÉS IDEJE: 1900-1902
  • CÍM: 6722 Szeged, Jósika u. 10.
  • TERVEZŐ: Baumhorn Lipót
  • STÍLUS: eklektikus